Çözüm Odaklı Terapi Nedir ? | PsikoFine

Kuzeykent Mh. 31168 Sk. No:2 Ritim Office B Blok Kat:7 Kapı No:28 Yenişehir/MERSİN

PsikoFine Blog

Çözüm Odaklı Terapi Nedir ?

Çözüm Odaklı Terapi Nedir ?

Çözüm Odaklı Terapi, danışanı terapiye yönlendiren sorunların nedenine odaklanmak yerine, terapi süreci sonunda başarmak istedikleri hedefler üzerine odaklanan bir terapi yöntemidir.

Geleneksel terapiler, genelde geçmişe, geçmişte yaşanan olaylara, ilişkilere odaklanır. Çözüm Odaklı Terapi ise, danışanın hedeflerini netleştirmeye ve geçmişte problemlerle  başa çıkabildiği durumlara odaklanır. Özetle, bu terapide önemli olan danışanın geçmişi değil, şu andaki durumu ve geleceğidir.

Terapist, danışana gerçekleşmesini istediği geleceği hayal etmesini söyler ve bu aşamadan sonra danışan ve terapist, beraber çalışarak danışanın bu istenilen geleceğe doğru ilerlemesini sağlar. Çözüm zaten danışanın kişisel kaynaklarında vardır. Önce bu kaynaklar fark edilir, daha sonra bu kaynakları kullanmaya odaklanılır. En son adımda sorunlara nelerin yol açtığıyla uğraşmak yerine sorunların nasıl aşılabileceği üzerinde durulur.

Çözüm Odaklı Terapi, insan hayatında değişimin sürekli olduğuna inanır. Bu sayede, danışanın kendisine istedikleri doğrultuda bir geleceğe ulaşmak için sağlam hedefler koymasını sağlar. Bu noktada da terapistin görevi, danışanı bu geleceğe yönlendirmek, hedeflerini gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Bu terapi üç temel soruya dayandırılır:

  • Bu terapiden beklentileriniz neler?
  • Beklentilerinizin gerçekleştiği durumda gündelik hayatınızda neler değişir?
  • Beklentileri gerçekleştirmek uğruna atmış olduğunuz adımlar nelerdir?

Bu soruların cevapları danışan tarafından verilebildiği zaman, önemli değişiklikler yaratır.